ZGŁOŚ NIELEGALNY POBÓR WODY!

Podejrzewasz, że do budynku podłączono nielegalnie "obejście" wodomierza?  Sąsiad chwali się, że "za darmo" podlewa ogródek? Nie daj się okradać!

Nie bądź obojętny na taką sytuację. Anonimowo zgłoś taki proceder wysyłając
e-mail na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź skontaktuj
się z Biurem Obsługi Klienta numer telefonu 41 31 14 795

W przypadku kradzieży wody spowodowanej przez złodziei powstają na sieciach straty, za które płacą wszyscy uczciwi mieszkańcy. Dotyczy to również kradzieży wody z hydrantów. Im większa liczba strat spowodowana nielegalnymi przyłączami tym, bardziej wzrasta cena jednostkowa metra sześciennego wody, ponieważ kalkulacja stawki opłat musi uwzględniać straty w sieci. W efekcie, uczciwi odbiorcy płacą nie tylko za siebie, ale też są obciążani za wodę, którą nielegalnie pobiera np. ich sąsiad, do podlewania działki czy mycia samochodu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

Zgodnie z Dz.U.2018.0.1152 t.j. - Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Art. 28 z nielegalnym poborem wody mamy do czynienia w następujących sytuacjach:

  • Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych.
  • uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego.
  • Wykroczenia te podlegają karze grzywny do 5.000,00 zł.

aqua 3445987 960 720

 


NASZA WODA MORAWICKA

Mieszkańcy naszej gminy zaopatrywani są w wodę pozyskiwaną z ujęć głębinowych. W naturalnych wodach głębinowych zawsze znajdują się składniki mineralne. W zależności od jej przeznaczenia są zaletą lub wadą. W wodach mineralnych
czy leczniczych wysoki stopień mineralizacji jest cechą pożądaną.


W gospodarstwie domowym zawartość pewnych związków mineralnych utrudnia pracę wielu urządzeń, często doprowadzając do ich awarii. Jedną z cech, jaką mieszkańcy wymieniają najczęściej określając naszą wodę jest stwierdzenie „woda jest twarda”.

I tu kilka słów na temat tego, czym jest twardość wody:

  • Twardością wody nazywamy obecność rozpuszczonych w niej soli wapnia, magnezu i innych metali, które po przegotowaniu wody wytrącają się w postaci osadów, tworząc kamień kotłowy znany nam z czajników i innych urządzeń grzejących wodę. Proces ten spowodowany jest obecnością w wodzie kwaśnych wodorowęglanów wapnia i magnezu.
  • Ze względu na stabilność soli wapnia, magnezu i innych metali, rozróżniamy twardość nietrwałą (węglanową, przemijającą) oraz twardość trwałą (niewęglanową), za którą odpowiadają siarczany, azotany oraz chlorki wapnia i magnezu, które pozostają w wodzie także po jej przegotowaniu. Suma  obu tych twardości to twardość ogólna.
  • Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2007 r. twardość wody przeznaczonej do picia powinna zawierać się w przedziale od 60 do 500 mgCaCO3/l wody.

      Dla porównania podaję parametry twardości wody z ujęć gminnych:

  • Ujęcie Brzeziny                 380 mg CaCO3/l
  • Ujęcie Bilcza                     267 mg CaCO3/l
  • Ujęcie Dębska Wola          248 mg CaCO3/l

          Znając już twardość wody w naszych kranach spróbujmy przeanalizować jaki wpływ ma jej spożywanie na nasz organizm i nasze sprzęty AGD.

Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje zarówno wody, jak i rozpuszczonych w niej składników mineralnych. Około 90% substancji rozpuszczonych w wodzie to tzw. makroskładniki: wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń i magnez. Elementy te mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka, są niezbędne do przesyłania impulsów nerwowych, skurczu mięśni, utrzymania równowagi kwasowo - zasadowej, a ponadto organizm wykorzystuje je do wytwarzania hormonów, enzymów czy struktur kostnych, jak szkielet czy zęby. Niedobory tych składników prowadzą do osłabienia organizmu, spadku ciśnienia krwi, zmęczenia, nerwowości, skurczów, osteoporozy, anemii.

Wprawdzie podstawowym źródłem tych maro i mikroelementów jest pożywienie, jednak forma jonowa, w jakiej występują w wodzie sprawia, że organizm ludzki przyswaja je w znacznie większym stopniu niż z żywności. Przykładem jest magnez, który z wody wchłaniany jest 30 razy skuteczniej niż z żywności.

W ostatnim czasie spotykamy się z propagowaniem picia wody „prosto z kranu”. Ja proponuję nie „psujmy” jej stosowaniem filtrów. Osoby pijące wyłącznie bardzo miękką wodę narażają się na zaburzenia równowagi elektrolitycznej i są bardziej podatne na choroby serca. Picie wody twardej, zawierającej wiele składników mineralnych jest niezmiernie korzystne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Odwrotnie jest z wpływem twardej wody na sprzęt AGD. Obecne w wodzie wodorowęglany rozpadają się w temperaturze powyżej 37 C i jako strącony osad przyczepiają się do ścianek rur i elementów grzejnych, zmniejszając ich przepustowość. Prowadzi to do pogorszenia przewodnictwa cieplnego, a w efekcie zwiększenia zużycia energii. Używanie wody twardej do mycia czy prania powoduje też zwiększenie zużycia środków myjąco-piorących.

Reasumując najlepsza do spożycia jest woda twarda. Natura podarowała nam coś bardzo cennego, wykorzystajmy więc okazję, a jeżeli stosujemy filtry zmiękczające, to tylko bezpośrednio przed zmywarkami, pralkami, czy w miejscach napełniania instalacji CO.

 


Oszczędzaj wodę - kapiący kran to strata od 4 tys. do nawet 35 tyś litrów wody rocznie.

Polacy w wyniku nieszczelnych kranów czy spłuczek tracą ogromne ilości wody rocznie. Bagatelizując pozornie niewielki wyciek marnujemy wodę i generujemy niepotrzebne koszty.

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów możemy stwierdzić, że uszkodzony kran, z którego wydobywa się woda z częstotliwością siedmiu kropli na dziesięć sekund, powoduje straty rzędu 4344 litrów w skali roku. Natomiast nieszczelna spłuczka w toalecie, wielkości ok. 1 mm generuje w ciągu jednej godziny ok. 9 litrów wody, jest to ponad 78000 litrów rocznie.

Powyższe przykłady pokazują jak nawet pozornie niewinna usterka w wyniku naszego niedopatrzenia może prowadzić do znaczących strat, zarówno finansowych jak 
i ekologicznych.

Nie wylewaj niepotrzebnie wody, sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Można tego dokonać w bardzo prosty sposób. Odczytaj swój wodomierz wieczorem kiedy kładziesz się spać, (jest to okres kiedy nie korzystasz z wody) gdy wstaniesz rano odczytaj wodomierz ponownie. Jeżeli odczyty te różnią się od siebie, masz przeciek. Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki, sprawdź szczelność spłuczki.

W podanych przykładach wymienione dane mają wartości przybliżone, nie możemy dokładnie określić traconych ilości wody. Częstotliwość  kapiącej wody w każdym uszkodzonym kranie czy sedesie jest inna. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że ilości marnowanej w ten sposób wody są olbrzymie. 

 

straty wody 2